Każda początkująca makijażystka musi zadać sobie kilka ważnych pytań: „jakie pędzle wybrać”, „jakie włosie”, ”ile powinnam mieć pędzli” itp. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Do wykonania podstawowego makijażu wieczorowego i dziennego wystarczy tak naprawdę 6 typów pędzli.
Opiszemy je w dalszej części tekstu, ale zaczniemy od początku – czyli samej klasyfikacji pędzli. Na początku warto wiedzieć, że pędzle dzielą się w zależności od użytego włosia:
- naturalne – przeznaczone do produktów sypkich, ponieważ włosie naturalne ma lepszą przyczepność pigmentów niż syntetyczne
- syntetyczne – idealne do korektora czy eyelinera, miękkim pędzlem z włosia syntetycznego uzyskasz bardziej naturalny efekt kosmetykami pudrowymi, gdyż ułatwia on rozcieranie mocno napigmentowanych produktów.
- mieszane – używane najczęściej do nakładania kosmetyków płynnych
|
Dobry pędzel do makijażu powinien charakteryzować się przede wszystkim zbitym włosiem, ciasno osadzonym w skuwce.
Bez tego już po pierwszym myciu włoski zaczną wypadać – a nasz pędzel stanie się bezużyteczny. Wysokiej jakości produkt poznamy również po materiale, z którego wykonany jest trzonek. Zdecydowanie największy komfort pracy zapewnia wielokrotnie lakierowane drewno, które nie ślizga się w dłoni, jest przyjemne w dotyku i zazwyczaj łączy się ze skuwką bez uskoku, zapewniając dobrą ergonomię pracy.
Pędzle do makijażu z włosia naturalnego
Włosie naturalne jest pochodzenia zwierzęcego. Używa się go do nakładania kosmetyków sypkich, czyli: pudru, różu, bronzera czy rozświetlacza. Pędzle z naturalnym włosiem idealnie sprawdzają się do blendowania cieni. Takie pędzle wykonuje się z włosia kozy, kuca, wiewiórki, borsuka czy sobola. Włosie naturalne jest bardzo wrażliwe na zawartość wilgoci we włóknach, dlatego należy je suszyć w specjalnych osłonkach. Uwaga – włosie naturalne może w rzadkich przypadkach uczulać!
Pędzle do makijażu z włosia syntetycznego
Włosie syntetyczne służy do nakładania produktów mokrych np. korektor, podkład, pomadka. Pędzlem z włosiem syntetycznym jesteśmy w stanie wykonać perfekcyjną linię eyelinerem, ponieważ włosie jest zbite i zwarte. Włosie syntetyczne wykonane jest z nylonu lub taklonu.
Pędzle do makijażu z włosia mieszanego
Włosie mieszane czyli tak zwana duo fibra, takie pędzle mają włosie dwukolorowe czarne (naturalne) oraz białe (syntetyczne). Atutem włosia mieszanego jest brak nadmiernej chłonności płynnych kosmetyków. Pędzel z włosiem mieszanym idealnie sprawdzi się do produktów mokrych takich jak podkład, róż czy bronzer, ponieważ większość pigmentu zostanie przeniesione na skórę za pierwszym razem, bez konieczności dokładania większej ilości kosmetyku.
|
Jakie pędzle do makijażu kupić?
|
Płaski pędzel syntetyczny
Pierwszym z pędzli, które powinny znaleźć się w kolekcji każdej osoby lubiącej wykonywać makijaż jest płaski, syntetyczny pędzel do aplikacji korektora.
Przy punktowym nakładaniu korektora ważna jest precyzja, dlatego główka pędzla jest nieduża (1-2,5 cm) oraz spłaszczona. To absolutny must have w każdej kosmetyczce! Można nim aplikować również camouflage lub wyrównać kontur ust. Świetnie sprawdzi się do rozprowadzania korektora w celu wyczyszczenia łuków brwiowych, poprawy przy ustach po "wjachaniu" pomadką, do robienia cut crease. Pomaga też paniom z dłuższymi paznokciami w nakładaniu np bazy pod brokaty.
Idealnym przykładem takiego pędzla jest Hulu P34, o nieco grubszym trzonku i odpowiednio, zaoblonym włosiu.
|
|
Pędzel do blendowania
Pędzel do blendowania to kolejny niezbędnik, bez którego nie wykonamy prawidłowego makijażu.
Ten pędzel pozwoli na uzyskanie „chmurki” na oku, nie zostawi plam, oraz nada oku lekkości. Przed użyciem należy koniecznie strzepnąć nadmiar produktu z włosia. Przy pędzlu do blendowania ważne jest miejsce w którym będziemy go trzymać, jeśli złapiemy blisko włosia nakładany cień będzie koncentrować się w jednym miejscy. Natomiast gdy złapiemy przy końcu trzonka będziemy mogli uzyskać efekt rozdymienia. Małym pędzelkiem idealnie rozetrzemy dolną powiekę oraz wewnętrzny kącik, natomiast większym pędzelkiem idealnie rozblendujemy cienie na górnej powiece.
Najlepsze efekty osiągniemy przy pomocy pędzla dedykowanego do rozblendowywania cieni, takiego jak Hulu P32
|
|
Pędzel do brwi
Każda kobieta wie, że idealne brwi są ramą twarzy. Brwi możemy zaznaczyć cieniem lub pomadą, do takiej aplikacji przyda się skośny pędzelek o zbitym włosiu. Pędzel do brwi powinien mieć płaską, ostrą i ultra-cienką końcówkę (im cieńsza tym lepiej), dzięki czemu makijaż brwi będzie dokładniejszy. Pędzlem do brwi możemy domalować pojedyncze włoski lub pomalować całą brew gdy jest taka potrzeba. Takim pędzlem możemy również narysować kreskę na oku, aby nabrało mocnego wyglądu!
Tutaj nie musimy daleko szukać - Hulu P114 posiada idealnie ścięte włosie i trzonek o odpowiednio dobranej długości.
|
|
Pędzel do bronzera oraz różu
Czyli taki którym zaaplikujemy bronzer i róż bez smug. Idealnie tutaj sprawdzi się włosie które będzie miękkie oraz naturalne. Polecamy pędzle skośne które nie mają zbitego włosia. Przed aplikacją należy strzepnąć nadmiar produktu, a następnie delikatnie zaaplikować na twarz. Pamiętaj jednak, że zbyt mały pędzel nie podkreśli w całości kości policzkowych, a zbyt duży uniemożliwi precyzyjne nałożenie różu.
Pracę z bronzerem ułatwi nam popularny pędzel Hulu PRO 17 z włosia naturalnego
|
|
Gąbki do makijażu
Na osobną wzmiankę zasługuje z pewnością gąbka do makijażu, która szturmem wdarła się do kosmetyczek. Gąbeczka służy do nakładania podkładu, różu w kremie, pudru, bazy pod makijaż. Jej ogromną zaletą jest...ekonomiczność. Dzięki zastosowanemu materiałowi nie wchłania zbyt dużej ilości produktu, co ma duże znaczenie przy wykorzystaniu szczególnie drogich podkładów. Praca gąbką znacznie różni się od techniki wykonywanej pędzlem - w tym przypadku podkład nakładamy przez stęplowanie, nie pocieranie.
Gąbka do makijażu, taka jak Hulu Mint jest idealnym uzupełnieniem kolekcji pędzli.
|
Kompletując swój wymarzony zestaw pamiętajmy, że dobry pędzel jest inwestycją na lata. Pracując dobrym narzędziem osiągamy dużo lepsze efekty, które inaczej musielibyśmy rekompensować wyższymi umiejętnościami. Dlatego dbajmy o nasze pędzle! O tym, jak to prawidłowo robić dowiemy się z następnego wpisu pod tytułem: „Jak dbać o pędzle do makijażu”.