Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o pędzle do makijażu

2021-06-08
Jak dbać o pędzle do makijażu

Kupno pędzli do makijażu to nie lada wyzwanie, rynek oferuje dziesiątki typów i setki modeli. Jak opisaliśmy w poprzednim wpisie – zestaw z którym możemy zacząć swoją przygodę z makijażem może się składać z zaledwie 6 pędzli. Jednak gdy już wykosztujemy się na te wymarzone - warto o nie odpowiednio zadbać.

Dbanie o pędzle to nie tylko mycie ale również odpowiednie przechowywanie i suszenie. Wiąże się to nie tylko z przedłużaniem żywotności pędzli, ale również z naszym zdrowiem. Wypryski, trądzik czy zatkane pory - to wszystko może być spowodowane używaniem brudnych pędzli. Jeśli chcemy zadbać o wysoki standard pracy musimy zadbać nie tylko o dobre produkty do makijażu. Nie mniej ważna jest czystość narzędzi.

Nadmiar sebum, martwy naskórek czy chociażby kurz. To wszystko wpływa na stan techniczny pędzelków oraz na kondycję skóry. Gdy nakładasz podkład czy korektor palcami, zawsze na koniec myjesz ręce, by usunąć pozostałości kosmetyków. Tak samo należy postąpić z pędzlami do makijażu.

  

Czym myć pędzle do makijażu?

 

 

Jest wiele produktów, które idealnie się do tego sprawdzą. Olejek pielęgnujący, szare mydlo, płyn do higieny intymnej, szampon dla dzieci, mydło antybakteryjne czy specjalnie, przeznaczone do tego produkty.
Olejowe substancje sprawdzą się idealnie do pędzli syntetycznych, ponieważ olej rozpuści płynne produkty które weszło we włosie. Na koniec warto przemyć pędzel syntetyczny np. szarym mydłem, aby zmyć warstwę oleistą. Dobrze sprawdza się również olej kokosowy.


Natomiast pędzle naturalne lub mieszane można myć wszystkimi wymienionymi produktami oprócz olejku, ponieważ może ono zniszczyć włosie. Pamiętaj aby nie pocierać, nie wyciskać, nie trzeć, nie wyżymać ponieważ takie działanie może spowodować szybsze wypadanie włosia lub zmienić jego kształt.

Gdy mamy troszkę więcej czasu możemy po umyciu pędzli nałożyć na włosie odżywkę, delikatną, nawilżającą, bez sls. Spowoduje ona, że włosie stanie się miękkie i delikatne. Odżywkę zostawiamy na 2-3 minuty na pędzlach , następnie spłukujemy pod letnią wodą.

Jeśli mamy bardzo brudne pędzle, możemy kupić specjalną silikonową gąbke i włosie delikatnie o nie pocierać z wcześniej nałożonym na włosie np. szarym mydłem. Taką silikonową gąbkę zastąpić może nam wewnętrzna część dłoni, wystarczy pocierać o nią włosie pędzla.

Należy uważać na to aby woda którą spłukujemy preparat myjący nie dostała się do skuwki pędzla, wtedy mamy pewność że pędzel nam się nie rozklei.

Do czyszczenia można użyć także specjalnego sprayu przeznaczonego do mycia i dezynfekcji pędzli. Płyn ten doskonale sprawdzi się na co dzień. Nie zastąpi jednak dokładnego mycia pędzli.

  Jak często myć pędzle

 

Pędzle ubrudzone w produktach mokrych powinny być myte od razu po jego zastosowaniu. Unikniemy przyklejenia się np. kurzu do pędzla. Czysty pędzle ułatwi nam również aplikację kolejnego dnia ponieważ nie będzie „posklejany” produktem z dnia poprzedniego.

Pędzle ubrodzone produktami sypkimi do brwi czy oczu powinno się myć przynajmniej co 7 dni, a w między czasie czyścić je  tzw. jajeczkiem do czyszczenia pędzli – jest to bardzo fajny produkt który ułatwi utrzymanie czystości.

Pędzle do bronzera, rożu czy rozświetlacza warto myć co 7-10 dni, nie mają one kontkatu stricte ze skórą, więc nie roznoszą bakterii tyle samo co pędzel do podkładu, jednakże kurz osadzony ja tego typu pędzlu nie jest niczym dobrym. Czystym pędzlem dużo łatwiej i sprawniej nałożyć produkt na twarz i nie będziesz się martwić o plamy na policzku.

 Jak suszyć pędzle do makijażu

 

Po umyciu i dokładnym wypłukaniu wszystkich pędzli delikatnie odciśnij je w papierowy ręcznik lub ręcznik specjalnie do tego przeznaczony, który później wrzucisz do prania. Pozostaw je w pozycji poziomej lub włosiem do dołu do całkowitego wyschnięcia, nie przyspieszaj tego procesu suszarką czy kładąc pędzle na grzejniku.
Włosie ułożone do dołu sprawia, że woda która dostała się do skuwki pędzla spłynie w dół i nie zdąży rozkleić trzonka od włosia.
Na każdy pędzel warto nałożyć siateczkową osłonkę, pomaga ona w utrzymaniu włosia w jednym miejscu, bez puszenia go. Jeśli nie macie siateczkowych osłonek to na początek idealnie sprawdzi się tutaj ręcznik papierowy owinięty delikatnie na włosiu pędzla.

 

Jak przechowywać pędzle do makijażu

 

Bardzo ważne jest aby nie trzymać pędzli w łazience ponieważ panująca tam wilgoć nie pozwoli pędzlom wyschnąć, para sprzyja osiadaniu kurzu i rozwojowi bakterii, wilgoć może także uszkodzić drewniany trzonek czy skuwkę. Dobrym pomysłem będzie plastikowe pudełko z pokrywką lub specjalna tuba. Świetnie sprawdzi się także organizer z przegródkami, który można zabrać w podróż. Pędzle można przechowywać również w pojemnikach bez przykrywki, jednakże wtedy trzeba o pędzle dużo bardziej i staranniej dbać.

 Korzystając ze wszystkich tych wskazówek, na pewno uda Ci się utrzymać pędzle w czystości. Ponownie podkreślamy - dbanie o pędzle to gwarancja długiej, higienicznej i dającej powtarzalne rezultaty pracy. Dlatego dbajmy o swoje narzędzia - a one odwdzięczą się wierną służbą przez lata. 
 

Polecane

pixel